26. května – 28. května 2020
26/5-28/5
2020

Úvodní slovo


Vážení tenisoví přátelé,

vítám vás na turnajích O pohár prezidenta ČTS a jsem rád, že se na něm představí česká tenisová špička. Ještě nedávno byl tenis přirozenou součástí našich životů, ale až do chvíle, kdy do osudu světa vstoupil zákeřný vir. I ve složité době se nám podařilo připravit projekt, který určitě potvrdí, že český tenis je zpátky, po složitých týdnech vrací naše nejlepší tenistky a tenisty na kurty, aby byli v příštích měsících opět v co nejlepší kondici. Všichni se potřebují po dlouhých týdnech rozehrát, vrátit do zápasového rytmu, odehrát co nejvíce zápasů. Chceme maximálně pomoci našim tenistům k jejich návratu do seriálu turnajů, ve kterých budou reprezentovat Česko. Turnaj má i charitativní podtext, výtěžek příspěvků od hráčů bude využit na mírnění následků pandemie v České republice.

Na zahajovací boje ve Stromovce navážou turnaje O trofej solidarity a naděje ČTS by Moneta, přitažlivá bude určitě i soutěž družstev Barvy pro budoucnost – TOP Liga ČTS by Moneta Money Bank. Český tenisový svaz spolu s klubovými organizátory by rád uspořádal i mezistátní utkání proti slovenskému výběru ve všech věkových kategoriích. Rozhodující bude režim na hranicích, vše závisí na bezpečnostních opatřeních a rozhodnutích české vlády.

Hledali jsme modely soutěží, díky nimž se do akce dostane co největší počet českých hráčů, aby na nich dostaly šanci naše naděje a vážím si toho, že se v rámci projektu Českého tenisového svazu představí kompletní daviscupová i fedcupová reprezentace. Tento seriál turnajů je připravován ve spolupráci s našimi klíčovými obchodními partnery a dá se symbolicky říct, že společně budeme bojovat proti koronaviru.

Přiznejme, bylo toho na nás moc, snad ze všech stran se překotně valily informace, nekonečné tiskové konference, statistiky, reportáže ze zasažených oblastí, zákazy a následná rozvolnění, ne každý se v tom až hektickém sdělování vyznal a hledal recept na svůj život v době koronavirové. Naštěstí už je líp, můžeme myslet s větším klidem na běžné věci života a také se starat o náš tenis. Přesně tenhle pocit jsem měl, když jsem slýchával až katastrofické scénáře a věděl jsem, že musím udělat všechno pro to, aby se český tenis opět nadechl. Zájem všech, kteří mají tenis rádi, o naše turnaje, mě potěšil a vážím si všech, kteří chtějí českému tenisu pomáhat. Ve složitém koronavirovém čase je to ještě cennější.

Od začátku jsem věděl, že musíme být připraveni a vytvořit našim reprezentantům takové podmínky, aby se mohli v okamžiku, kdy to bude možné, začít připravovat v soutěžních zápasech, které se nedají v přípravě nijak nahradit. Pro jejich návrat na tenisovou scénu jsou připravované turnaje hodně důležité. Vím, nedá se nic uspěchat, nyní není cílem otevřít hlediště pro diváky, ale dát tenistům možnost kvalitních turnajových zápasů. Ale pevně věřím, že tyto akce budou časem zpřístupněny také divákům a budeme si moci užít tenisovou radost společně.

Rád bych poděkoval všem organizátorům, kteří se budou podílet na turnajích projektu Českého tenisového svazu.

Ing. Ivo Kaderka, CSc.
prezident ČTS a viceprezident Tennis Europe
Vítejte v tenisovém klubu Sparta Praha.

Vítejte v neobvyklém termínu, vítejte v neobvyklé době, vítejte na akci, kterou pro její mimořádnost sleduje jistě celé sportovní Česko, když do Stromovky pokukuje celý tenisový svět.

Nebudu popisovat známé okolnosti, které vyústily v přípravu turnaje O pohár prezidenta ČTS. Je mi ctí, že se tento turnaj koná v tenisovém areálu TK Sparta Praha. Události posledních týdnů způsobily, že se během tří dnů na dvou kurtech sejde v akci sestava českých tenistů, jaká se zřejmě v takové síle na turnaji ještě nikdy nikde nesešla.

Třídenní turnaj pro nejlepší Češky a nejlepší Čechy bude startem českého tenisu do nových časů plných naděje a očekávání. Pevně věřím, že tento turnaj, který společně s Českým tenisovým svazem organizujeme, bude správnou motivací pro všechny, kterým se po turnajových zápasech po tolika týdnech již pořádně stýskalo.

Děkuji vedení ČTS, které se rozhodlo pro organizaci prvního turnaje v obnovené sezóně právě na Spartě. Děkuji všem hráčkám a hráčům, že se pro start v turnaji rozhodli. Děkuji všem partnerům a sponzorům turnaje i našeho klubu, bez kterých by se akce nemohla uskutečnit. A děkuji všem organizátorům a spolupracovníkům, kteří na jednu stranu organizují akci, jakých již ve svém životě zažili celou řadu, ale na druhé straně je to akce, která je bohužel v mnoha aspektech jiná, unikátní a mimořádná. Navzdory tomu jsem přesvědčen, že nás čeká mimořádná sportovní událost. Událost, která se stane součástí tenisové historie. Moc si přeji, a uděláme pro to vše, aby to byl zápis, na který se bude vzpomínat jako na start, či restart, dalšího úspěšného období českého tenisu.

Mgr. David Trunda
ředitel turnaje a ředitel TK Sparta Praha